…z pastorácie…

...z pastorácie...
Čo sa mi stalo…
   Pred pár dňami ma pán diakon ma poprosil, či by som za neho v krematóriu mohol vziať aj jeden obrad, keďže koncom týždňa tam už pre iný pohreb budem. Opýtal som sa: A o čo konkrétne  ide? On: Vieš, ide o nezvyčajný „pohreb“ mesačného chlapčeka. Jeho vlastná matka sa ho ešte pred narodením zriekla a tak aj v rodnom liste v kolonke „meno“, má uvedené iba: „XY“. Preto bol zaradený do starostlivosti jedného z detských domovov, do ktorého ho ale ani nestihli previezť, lebo mal nezdravé srdce a v nemocnici aj umrel. Keďže nikoho nemá, nemal mu kto zaplatiť pohreb ani hrobové miesto, tak ho máme vraj len z urny vysypať na rozptylovú lúku. Neskôr som sa dozvedel, že ho duchaprítomná rehoľná sestra z oddelenia, stihla aj pokrstiť a dala mu meno Patrik. Urobíš to teda ty? Pýta sa ma…
    Vo mne sa spustil proces odmietnutia tejto ponuky. Nechcel som sa ale z tejto situácie iba zbabelo vyzuť. Bohu vďaka, dostal som nápad, či skôr vnuknutie. Hrob mám už nachystaný, svoje deti nemám a ani nebudem mať. Vezmem si ho k sebe a pochovám ho, ako svojho. „Vysypaváť“ ho určite nebudem!!! Veď by sa zaňho nikdy nikto ani nepomodlil. Takto budem v Nebi mať aj mocného orodovníka.
   Volal som preto do detského domova a všetko som im vysvetlil. V piatok som otvoril svoj hrob, a za účasti mojej rodiny, priateľov a vychovávateliek z domova, som v pevnej viere vo vzkriesenie, Patrika uložil na dočasný odpočinok do zeme.
Na tomto mieste Vás všetkých ale prosím o modlitby, za milosť obrátenia Patrikovej matky. Vďaka!
PS: až dnes mi došlo, prečo som mal takú nezadržateľnú pohnútku ten hrob vybudovať tak skoro.
       Ktovie, koľko nechcených detí si k sebe do mojej smrti ešte uložím…?
       No jedno je isté; som rozhodnutý kopať veľmi hlboko. Ako duchovný otec vysypávať deti z urien určite nesmiem a ani nebudem!!! Amen. 
PS2: Patrika stihli v nemocnici tesne pred smrťou aj vyfotografovať. Pri pohľade na jeho výraz anjela sa nečudujem Nebeskému Otcovi, že si ho tak skoro vzal k sebe…
Zdieľať

Príbuzné články

Komentáre

 1. Po prečítaní tohto príbehu som si utrela slzy a bežala mocne objať svoje detičky. Vytúžené, vymodlené. Dobrotivý Bože, daj, aby všetky mamy prijali svoje deti, aj chcené, aj tie „neplánované“, zdravé, choré…všetky. Vďaka Ti, Pane, za anjelov na zemi, akým je aj otec Martin.

 2. Martin Šafárik : 14. mája 2017 o 16:36

  Posielam Vám i Vašej rodine kňazské požehnanie + a ďakujem za modlitby na úmysel. PS: …od anjela mám ešte veľmi ďaleko, ale snažím sa a robím čo môžem 🙂

  • Matko ty si uz anjel ty si naj kňaz ktorý vsetko robí ako ma dobre srdiečko a ja sa modlíme k malému Patrikovi aj ja som mala slzičku o očiach a tak pekne gesto si urobil klobúk dolu pred tebou.

  • Niekedy som už unavená zo stáleho kolotoča okolo detí,výchovy, učenia do školy,chodu domácnosti,sme s manželom sami na všetko,neskôr sme mali deti,takže rodičov už nemáme,obom nám zomreli ale každý deň Bohu ďakujem za dar Boží dieťa aj sa za nich modlím,hlavne aby vždy najviac ako moja dcéra povie citujem:milovali pána Boha a Ježiška,pannu Máriu a anjelov,má 5 rokov,je z nej riadna nezbednicka,ale pravidelne sa so mnou modlí a momentálne za bábätko,ktoré sa ešte nenarodilo,len sa rozhodujú rodičia,či si ho nechajú,dúfam že nás Boh vypočuje a nechajú,nech sa stane Božia vôľa.Dakujeme za malého anjelika Patrika,že mohol ísť k Ježiškovi dôstojne.Pan Boh zaplať.

 3. REŠPEKT! VĎAKA O.MARTIN

 4. Ďakujem veľmi pekne. Na malého Patrika budem aj naďalej myslieť v modlitbách a aj na jeho mamu.

 5. Pán kaplán, počula som tú Vašu kázeň naživo v kostole a odvtedy mi neschádza z mysle… Bola a som hlboko dojatá z tohto Vášho humánneho činu. Na malého Patrika som si niekoľkokrát spomenula v modlitbe, malý anjelik. Vďaka. Akurát dnes som riešila úmrtie dieťaťa, jediného syna, mamička bola zrútená, čo by dala za to, keby žil. Otecko to nezvládol vôbec a obesil sa… Ach, jaj, v takýchto silných chvíľach života si človek najviac uvedomí, aký dar od Boha sú detičky. Prosím, spomeňte si na mňa, moje dieťa i všetky deti vo svojich modlitbách. Požehnaný deň 🙂

 6. Ak tí, ktorí nás milujú, nás jednoducho príjmu, dajú nám najväčší dar a prejav lásky. Potrebujeme niekoho, kto by nás uistil, že je to v poriadku byť kýmkoľvek a kdekoľvek sa nachádzať.

  I na tieto slová som dnes narazila, ako i na Váš príbeh. Je to úžasný pocit vedieť, že sú ľudia ako Vy a Vaši blízky. A celkom iste si spomeniem pri modlitbách aj na Patrikovu mamu, nech svoj dar lásky a pokoja nájde.

  • Martin Šafárik : 22. mája 2017 o 07:41

   Súhlasím. Všetci do jedného z času na čas potrebujeme niekoho, kto nás uistí o láske nášho Nebeského otca. Nech Vás sprevádza Tešiteľ Duch pravdy, ktorého teraz v liturgii očakávame. +

 7. Skutočne silné svedectvo lásky, ktorou nás Boh miluje, ktorá vychádza zo srdca kňaza, ktorý sa odovzdal do rúk Boha ako nástroj Jeho nepochopiteľného diela spásy. Kňaz je alter Christus a je požehnaním a povzbudením vo viere, môcť také kňaza spoznať. Nech je Váš život naďalej pravdivým svedectvom, že žijete s Kristom, v Kristovi a pre Krista a Kristus žije vo Vás. Pokoj a dobro…

 8. Niekedy som už unavená zo stáleho kolotoča okolo detí,výchovy, učenia do školy,chodu domácnosti,sme s manželom sami na všetko,neskôr sme mali deti,takže rodičov už nemáme,obom nám zomreli ale každý deň Bohu ďakujem za dar Boží dieťa aj sa za nich modlím,hlavne aby vždy najviac ako moja dcéra povie citujem:milovali pána Boha a Ježiška,pannu Máriu a anjelov,má 5 rokov,je z nej riadna nezbednicka,ale pravidelne sa so mnou modlí a momentálne za bábätko,ktoré sa ešte nenarodilo,len sa rozhodujú rodičia,či si ho nechajú,dúfam že nás Boh vypočuje a nechajú,nech sa stane Božia vôľa.Dakujeme za malého anjelika Patrika,že mohol ísť k Ježiškovi dôstojne.Pan Boh zaplať.

 9. Viete čo je najväčšia irónia?? Že na foto má to chlapča na hrudi nápis „I love mummy“, čo v preklade znamená „Milujem moju mamičku“. A pri čítaní toho, ako to celé vlastne bolo mi je fakt mäkko.

 10. Tento pribeh je srdcevruci!!!! Co so mnou naozaj zatriaslo je napis na tricku “ I ❤️my mommy “ Tento chlapcek a knaz si zasluzia ucast na Bozom milosrdenstve 🙏❤️🌹.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Obsah stránok je chránený !